Nejčastější chyby při výběru bruslí

Udělat chybu je snadné, obzvlášť, když se pohybujete pro Vás v nové oblasti.  Nejspíše nevíme to co Vy, ale skvěle rozumíme bruslím a tak Vám rádi pomůžeme vyhnout se těm nejčastějším chybám, které se stávají při výběru a koupi nových kolečkových bruslí. Pojďme se podívat na ty nejčastější chyby. na co si tedy dát pozor při výběru nových kolečkových bruslí? 

Cena - Ušetřím co to jde

Výhodné akce jsou lákavé, stejně tak jako pěkné a levné brusle. Nicméně řídit se cenou nevyplácí. Problém je v tom, že začátečníkům, ale často i pokročilým jezdcům bude dělat problém poznat kvalitní brusle, pokud nebudou mít srovnání dvou kvalit přímo v ruce (a v běžných řetězcích nebývají). je tak těžké poznat skutečnou cenu bruslí a slevu. Stejně tak rozeznat SMU modely - brusle vyráběné od známých značek (např. K2, Rollerblade, Fila, Powerslide má pro tyto účely značku Playlife) přímo pro sportovní řetězce s důrazem na nízkou cenu, případně jiný design. SMU modely poznáte pokud znáte katalog/oficiální stránky výrobce - většinou je tam nenajdete, název či kód se odlišuje/ přímo obsahuje označení "SMU" nebo je najdete pouze u jednoho prodejce "Intersport, Decathlon, Sportisimo ...". Snadno se Vám tak stane, že koupíte brusle, které nikdy avizovanou hodnotu neměli a při bruslení to bude znát na komfortu i jízdních vlastnostech. Kvalitní materiály a výroba má svou cenu - v současnosti se dá říct, že kvalitní brusle nelze pořídit pod 3000,- Levné brusle Vám snadno ztíží bruslení - hrozí nejen nepohodlí, ale i zhoršené ovládání bruslí a tím zvýšené riziko zranění. Takové brusle Vás mohou odradit hned v začátcích a pokud se ani tak nevzdáte půjdete si velmi brzy koupit brusle kvalitní - je proto výrazně levnější i bezpečnější pořídit kvalitní brusle ve specializované prodejně hned do začátku. Jak poznat kvalitní brusle najdete v tomto článku.

Velikost - Špatná velikost bruslí

Zvolit špatnou velikost bruslí je velmi snadné: výběr dle EU velikosti bot / Do toho doroste / Tlusté ponožky to spraví / Správná velikost je o velikost větší. Velikost bruslí je přitom klíčová pro pohodlí a bezpečnost - čím lépe brusle sedí, tím lépe je ovladatelná. Jedinou správnou cestou při výběru bruslí je jejich vyzkoušení, nicméně druhou funkční možností je správné změření MONDO pointu obou chodidel a výběr dle velikostní tabulky. V tabulkách Inlinespecial je navíc již vhodný nadměrek (dle toho jak se model vyšlápne a sedí) ke každému modelu bruslí uveden - stačí si tak správně změřit chodidlo, přičíst daný nadměrek a správnou velikost snadno najdete v tabulce. Jak správně změřit chodidla a zvolit velikost bruslí.

Tip: u výběru dětských bruslí zohledňují rychle rostoucí nohu právě dětské nastavitelné brusle, které zajistí, že brusle bude skvěle sedět a zároveň z ní dítě nevyroste během pár měsíců. Jak vybrat dětské brusle najdete zde.

Univerzální brusle - Nevhodný typ bruslí pro váš styl jízdy

Univerzální brusle bohužel (prakticky) neexistují. Každý typ bruslí má své specifické vlastnosti. Fitness brusle jsou ideální pro rekreační jízdu, zatímco odolné freeskate modely zvládnou dynamické manévry ve městě. Pokud plánujete jezdit v terénu, budou pro vás nejlepší volbou off-road nebo nordic brusle. Do skateparku a na další překážky pak potřebujete aggressive brusle. Nevhodná volba vede často k nepohodlí, omezenému výkonu nebo rychlému opotřebení bruslí. Ujasněte si před nákupem, kde a jak často budete brusle používat. Rychlý výběr inline bruslí - článek. P.S.: a pokud vážíte nad 100 kg bude Váš výběr také specifický a ovlivněný vyšší váhou - více v článku brusle nad 100 kg.

Zkoušení bruslí - Hledání pohodlí

Jak už bylo zmíněno, nejlepší cestou je, když si brusle můžete zkusit přímo ve specializovaném obchodě - navedou Vás jak nejlépe brusle utáhnout, vyzkoušet, ale také poradí, jaké modely bruslí by Vám mohli na základě Vašeho tvaru nohy, pocitu a plánovaného využití sedět nejlépe. Nejčastějšími chybami bývá zkoušení bruslí bez dotažení a v sedě. Jak Vám brusle sedí nezjistíte na pohovce u filmu. Důležité tedy je brusle dobře povolit, obout, klepnout nataženou nohou zadním kolečkem o podlahu tak, aby Vám pata zajela do zadní části brusle a vše důkladně utáhnout (hlavně tkaničky a nártovou přezku/pásek). Teď je nutné vstát, pokrčit kolena, klidně udělat pár dřepů - zapumpovat do jazyka boty - ideálně si zabruslit. Nikdy nezůstávejte sedět, nebo stát narovnaný. Dalším rozšířeným mýtem po hledání bruslí o velikost větších je hledání okamžitého pohodlí. Brusle by měli sedět na noze pevně avšak bezbolestně. Rekreační modely jsou vyráběny měkké a poměrně hodně polstrované, tak aby se přizpůsobily chodidlu - hodně se vyšlápnou. I zde však hledejte modely s dostatečnou oporou kotníků, extrémně pohodlné a měkké brusle neposkytují dostatek opory a obvykle se jedná o levné modely. Naopak výkonnostní modely mají polstru co nejméně, protože každý kdo hledá výkon chce i maximalizovat přenos energie, která by se jinak v polstrování ztrácela. Obdobně je to u velikosti, pokud hledáte brusle, které Vás mají maximálně poslouchat musí skvěle padnout i do šířky. Z těchto pravidel vyplývá, že výkonnostní - sportovně založené brusle nikdy nebudou super měkké, ale budou tužší a zajišťovat tolik potřebnou oporu. na druhou stranu výkonnostní modely a karbonové brusle bývají tepelně tvarovatelné, tedy lze je upravit přímo na nohu daného bruslaře.

Tip: Brusle musí při každém pohybu nohy reagovat spolu s chodidlem - nesmí docházet k pocitu volnosti, či zouvání jako v holinkách, či žabkách. Naopak pohyb nohy - holeně směrem ke špičce nevadí, umožňuje se do bruslení více opřít a sportovnější bruslařský postoj.

Podvozek - Podcenění ale i přecenění

Rám, kolečka a ložiska. Jak už bylo řečeno, levnější modely často šetří na materiálech a poznáte to i na rámu a kolečkách. Plastové rámy mají horší přenos energie a mohou být konstrukčně hůře řešeny - výjimkou potvrzující pravidlo bývají dětské brusle a rámy na aggressive brusle. Podvozek není radno podcenit, obzvlášť, pokud je pevně nýtovaný a nelze jej vyměnit - do budoucna to bude právě rám, který Vás bude limitovat například ve velikosti koleček, případně stylu jízdyVše o rámech bruslí najdete v tomto článku. Kolečka jsou tím nejdůležitějším co ovlivňuje jízdu, pohodlí i rychlost. Nicméně kolečka a ložiska jsou spotřební zboží a lze je snadno vyměnit, je však dobré počítat aspoň s maximální velikostí koleček do rámu a u ložisek zpozorněte pokud zahlédnete něco jako ABEC 10 a výš budou i brusle bídné kvality (značení ABEC vychází z normy, která končí řadu č. 9, vyšší značení najdete klasicky u modelů z Číny a u značky Worker). Ložiska v kolečkových bruslích bývají klasicky ABEC 7 a ABEC 9 ale obvykle je důležitější kvalitní výrobce, pak jako běžný bruslař příliš rozdíl během jízdy nepoznáte. Vše o ložiskách najdete zde.

Tip: na nových bruslích prakticky nikdy nejsou tak dobrá kolečka jako můžete koupit zvlášť ve specializovaném obchodě, proto se někdy může zdát výhodnější, koupit nové brusle a nikoliv pouze kolečka. Není tomu tak - pokud Vám bota brusle sedí a není poškozená, nově zakoupená kolečka budou mít mnohem lepší jízdní vlastnosti než ta, která jste měli na bruslích původně. Vše o kolečkách v tomto článku.

Dokoupením kvalitnějších koleček tak posunete brusle a hlavně Váš pocit z jízdy na úplně novou úroveň, nicméně na původních se můžete většinou bez problémů rozjezdit a nové koupit až staré doslouží. u koleček však nezapomínejte na pravidelnou údržbu, bylo by škoda, si kvalitní kolečka zničit pouze zanedbáním pravidelného otáčení - více nejdete v tomto článku Jak se mění kolečka na bruslích.

Chrániče - ignorování bezpečnostního vybavení

Ani nejkvalitnější brusle a nejšikovnější bruslař nezabrání všem pádům. Chrániče na kolena, loktyzápěstí, stejně jako přilba, jsou nezbytné, zejména pro začátečníky. Naprostým minimem je helma a případně ochrana zápěstí. Zde najdete široký výběr chráničů na brusle.

Odbornost - Zanedbání poradenství

Mnoho začátečníků volí brusle pouze podle vzhledu nebo ceny. Odborníci vám ale pomohou vybrat správný model podle vašich potřeb a poskytnou užitečné tipy.
Navštivte specializovanou prodejnu Inlinespecial.cz v Praze 7, kde si brusle můžete vyzkoušet a získat profesionální doporučení.

 

FAQ Nejčastější chyby při výběru bruslí - Otázky a odpovědi 

Kdy je nejlépe vybírat brusle?

Brusle je lepší vybírat v odpoledních hodinách, kdy máte nohu přirozeně o něco větší. Zároveň je ale vhodné počítat s dostatečnou časovou rezervou v rámci otevírací doby obchodu pro dokonalé vyzkoušení bruslí, to obvykle trvá 1–3 hodiny. Pokud jde o roční období zimní měsíce Vám přinesou více klidu na zkoušení a větší slevy - v nejžádanějších modelech však nemusí být dostupné všechny velikosti bruslí. Naopak v sezóně (jaro/léto) bývají nejnovější modely bruslí, ale také je v prodejnách největší shon

Jak poznám, že mi brusle správně sedí?

Brusle by měly těsně obepínat nohu bez zbytečného tlaku. Prsty by měly lehce dosahovat na špičku boty, aniž by byly skrčené. V bruslařském postoji (pokrčená kolena) se pata nesmí zvedat. Noha by neměla mít zbytečný prostor nad nártem ani do stran v nejširší části chodidla. Naopak flex - pohyb holeně ke špičce nohy - nevadí. Vždy doporučujeme brusle vyzkoušet na obou nohách.

Jak se liší tvrdost koleček?

Tvrdost se nejčastěji značí čísel a písmenem a (např. 80A). Měkčí kolečka (např. 82A, 83A) lépe tlumí vibrace z nerovností, méně kloužou, čímž je využijete na hladkém povrchu, ale rychleji se opotřebují na povrchu hrubém. Tvrdá kolečka (např. 85A) jsou rychlejší a odolnější, nicméně bývají méně komfortní. Perfektním řešením jsou kolečka z kvalitních směsíkolečka dvouvrstvá, která spojují benefity obou zmiňovaných - jsou tím nejlepším a zároveň cenově nejdražším řešením. Vše o kolečkách najdete zde v článku.

Jaký typ bruslí je vhodný pro začátečníka?

Pro rekreační bruslení a začátečníky jsou vhodně fitness brusle obvykle se 4 měkčími kolečky o velikosti 80 – 84 mm lze také využít brusle s rámem 3x90 mm je však vhodné je vyzkoušet. Zároveň platí, že čím větší kolečka, tím větší páka a nároky na udržení stability - brusle s většími kolečky tak musí být kvalitnější a pevnější. Pro osoby vážící nad 100 kg je nutné volit tvrdý skelet (Hardboot) případně brusle karbonové - výběr bruslí pro váhu nad 100 kg. Více najdete i v článku - Jak vybrat in-line brusle?

Jsou lepší brusle s pevnou botou nebo měkkou botou?

Pevná bota poskytuje lepší oporu a ochranu, je vhodná pro freeskate a agresivní jízdu. Měkká bota je lehčí, pohodlnější a ideální pro rekreační bruslení. u fitness modelů se často kombinuje pevný skelet s měkkým polstrováním. Výběr bruslí tedy závisí na tom, jak je chcete využívat.