Kolečka a vše o nich

U koleček do inline bruslí lze sledovat několik parametrů, prakticky vždy se setkáte alespoň s označením tvrdosti a průměru. Jedním z nejdůležitějších faktorů je kvalita směsi, která přímo souvisí se značkou a odráží se v ceně. S jakými průměry, tvrdostmi a nejčastějšími značkami koleček se tedy pro kolečkové brusle můžete setkat? Jaké jsou profily koleček a k čemu se jaká kolečka nejvíce hodí?

Kolečka jsou srdcem každé inline brusle. Jejich velikost, materiál a tvrdost výrazně ovlivňují jízdní vlastnosti, rychlost a pohodlí. V tomto článku se dozvíte vše podstatné o kolečkách – od základních parametrů až po speciální typy určené pro různé styly bruslení. Vysvětlíme si, jak vybrat správná kolečka pro vaše brusle a jak se o ně starat.

Průměr

Klasická velikost koleček pro brusle se pohybuje od 55 mm do 125 mm. Těmi zcela nejmenšími (kolem 45 mm) jsou grind/ antirocker kola agressive bruslí, které však neslouží ke kontaktu se zemí. Jsou velmi tvrdá a kluzká, zajišťují tak jednodušší provedení triků. 

1 Velikost koleček do bruslí a názvy

Velikost koleček pro různé styly inline bruslení a využití

Tip: Pokud vybíráte velikost koleček pro Vaše stávající brusle jste limitováni maximálním průměrem koleček, které umožňuje Váš rám. Některé další informace, které by se Vám v případě výměny koleček u bruslí mohly hodit najdete i v článku - Jak vybrat náhradní kolečka do inline bruslí?

1 Velikost koleček výhody stabilita ovladatelnost rychlost

Vliv velikosti koleček na rychlost a manévrovatelnost

Menší průměry koleček jsou stabilnější, rychleji zrychlují - mají větší akceleraci a jsou obratnější (menší styčná plocha - lepší manévrovatelnost). Na větších kolečkách, je horší stabilita, jsou méně obratná, hůře zrychlují, ale lépe udržují rychlost a překonávají nerovnosti (u menších průměrů je tomu naopak).

Směs - materiál koleček

Složení směsi a její kvalita udává to, zda budou kolečka měkká, tvrdá, zda Vám poskytnou více komfortu nebo rychlejší jízdu. Kvalita také ovlivňuje nejen jízdní vlastnosti, ale i životnost kolečka, tedy to, jak rychle se bude opotřebovávat, případně praskat oproti levnějším a méně kvalitním kolečkům za stejných podmínek.

1 Kvalita směsi koleček urethanu

Obdobně jako závodní pneumatiky pro auta, tak i směs koleček výrazně mění požitek z jízdy a jízdní vlastnosti. Kvalitní kolečka tak mají velký podíl na tom, jak si bruslení užijete. P.S.: Těmi nejlepšími kolečky jsou kolečka dvojvrstvá, která slučují to nejlepší z dostupných materiálů - níže v článku si je představíme podrobněji.

 

Tip: Samotnou výdrž kolečka a dobu po jaké budeme muset koupit nová kolečka do svých bruslí ovlivňuje mnoho faktorů. Mimo kvalitu je důležitá i hrubost povrchu, váha jezdce, teplota, způsob jízdy a způsob brzdění atd. Nezanedbatelná a velmi důležitá je také péče, kterou kolečkům věnujeme a jak dokonale udržujeme jejich ideální původní profil - článek Jak vyměnit kolečka na inline kolečkových bruslích a jak se o kolečka starat aby Vám co nejdéle vydrželi? 

 

Tvrdost koleček

Tvrdost koleček se značí A, případně F. Stupnice XXA značí měkčí kolečka nižším číslem a tvrdší větším. U stupnice FX je tomu naopak (2,3 jsou měkčí než 00 a 1).

Obecně lze říci, že nejměkčí kolečka jsou kolem 75A (vhodná na hokej) a ty nejtvrdší jsou kolem 100 – 110A (grind kola pro aggressive, což prakticky nejsou kola). 

Tvrdost koleček a její vliv na jízdní vlastnosti

Měkčí kolečka lépe pohlcují vibrace, jízda na nich je komfortnější, mají ale větší přilnavost a jsou pomalejší. Tvrdší kola jsou naopak rychlá, obratná, méně tlumí vibrace vyvolané jízdou a hodně tvrdá kola mohou podkluzovat. Zároveň platí, že měkká kola se obvykle sjíždějí rychleji, než kola tvrdá.

Speciální jsou poté kola dvouvrstvá, která přináší to nejlepší ze všech parametrů, nejsou však tak obvyklá a proto se jim věnujeme níže v článku samostatně.

 1 Tvrdost koleček vlastnosti ne_výhody

Profil koleček

Tvar koleček do bruslí se vyvíjí stejně jako brusle samotné. Žádoucí je dnes oválný až “špičatý” (bullet) profil, který je využíván nejen ve fitness, freeskate, ale i v aggressive, kde je často upřednostněna rychlost, obratnost a menší možnost sekání při tricích. Ustoupili jim tak kolečka s plochým profilem, která byla stabilní při doskoku, ale pomalá a mohla se snadno seknout při triku. 

 1 Profil koleček do inline brusle_1

U koleček do inline bruslí se můžete setkat s mnoha tvary profilu, které mají rozdílné vlastnosti a využijete je tak nejlépe při odlišných stylech jízdy. Stejně tak, jak Vám mohou kolečka pomoci v začátcích pro větší stabilitu, komfortnější jízdu bez drncání, tak jsou to i kolečka, která Vám pomohou zrychlit, či získat více obratnosti.

 

1 Profil koleček Powerslide

Zde koupíte:

1 Profil koleček a jízdní vlastnosti

Střed

Střed kolečka je často opomíjenou částí kolečka přestože má na jízdní vlastnosti také vliv. Střed, neboli jádro kolečka / náboj / hub může mít mnoho provedení. Silnější středy obvykle dodávají více pevnosti, stability a rychlosti. Naopak minimalizovaný střed poskytne vyšší komfort a přizpůsobení kolečka. Lamely také pomáhají při odrazu a skluzu, kdy rozkládají vloženou sílu. Ve vysokých rychlostech jsou pak stabilnější kola s bohatým lamelováním, či diskem, ale také obvykle přenášejí více vibrací a jízda na nich je tak méně komfortní a pohodlná.

 1 Druhy středu kolečka

 

Výběr kolečka a jeho středu je tedy také možné uzpůsobit dle preferovaného stylu jízdy. Obvykle na to však myslí již výrobce a středy dražších a profesionálních koleček jsou stavěny na očekávaný vyšší výkon.

 1 Střed kolečka velikost

Uchycení směsi ke středu kola

Provázání, či spojení uretanu se středem kolečka je také možné řešit více způsoby. Kolečka, kde je použita jedna vrstva směsi využívají mechanický zámek/spojení, které kola zpevní a dodá jim stabilitu. Dvouvrstvá kolečka využívají mechanický zámek nebo chemické spojení. Kolečka s chemickým zámkem jsou více ohebná a absorbují více vibrací.

 

1 Střed kolečka

Hliníkové středy 

Kolečka s hliníkovým středem jsou využívána především v aggressive pro lepší přenos síly (který se u malých koleček velmi hodí) a maximální rychlost jízdy. Jsou však dražší, těžší a vibrace neabsorbují stejně jako kolečka s plastovým středem. Hliníková kolečka tedy nejsou tolik komfortní na nekvalitním povrchu. Jejich výhody však užijete na veškerých hladkých površích. Hodí se tak především do skateparků a bazénů, kde skvěle využijete jejich velmi dobrou přilnavost a výborný přenos energie - rychlost. Bude se Vám k nim také hodit vyndavač ložisek, protože ložiska v kovu drží mnohem pevněji než v plastu.

1 Kolečka Vyndavač ložisek

Dvouvrstvá kolečka

Dvouvrstvá kolečka, neboli Dual density (DD) jsou kolečka, která se skládají z dvou odlišných polyuretanových (PU) směsí. Měkké uvnitř a tvrdší zvenčí. Díky této kombinaci jsou jízdní vlastnosti inline kolečka dovedeny k dokonalosti. Měkký vnitřní polyuretan absorbuje vibrace - působí tedy jako odpružení - stará se o komfortní jízdu a optimální styčnou plochu. Tak, aby kolečko nepodkluzovalo (příliš malá) ani nebrzdilo (příliš velká). Vnější polyuretan je tvrdý a umožňuje tak rychlou jízdu (díky nižšímu valivému odporu) i delší životnost kolečka. Ve výsledku je tak výkon koleček na zcela jiné úrovni a všechny důležité vlastnosti kolečka jsou lepší - přilnavost, komfort i odvalování/rychlost. Tato špičková technologie se samozřejmě promítá do ceny kolečka, ale pokud si to můžete finančně dovolit, tak Vám přinesou skvělý zážitek i pokud nejste závodník. Mimo jiné Vám totiž vnitřní tlumení přinese klidnější jízdu s méně vibracemi, tedy méně unavené nohy i záda a jistotu, že se na kolečka můžete spolehnout v každé zatáčce.

Tip: Powerslide přišel s novou řadou dvouvrstvých koleček Accel, která dělá dvouvrstvou technologii dostupnější pro širší skupinu bruslařů, díky přijatelné ceně.

 1 Stavba kolečka jednovrstva dvouvrstva kolecka do inline

Zde koupíte:

 

Svítící kolečka

Ke speciálním kolečkům lze jistě zařadit i kolečka svítící. Prakticky se můžete setkat s dvojím provedením, kdy jsou LED diody umístěny uvnitř polyuretanové směsi a poháněna otáčením magnetického spaceru - tedy se nenabíjejí. PS Neons 

Druhou možností jsou grafická kolečka, kdy je ve středu kolečka umístěn LED modul. Modul se skládá z několika LED diod, je vyjímatelný, nabíjí se přes micro usb a během otáčení kolečka mohou vznikat svítící obrazce, či nápisy. Modul lze zapnout/vypnout, či odendat. PS Graphix

 1 Svítící kolečka do inline bruslí

Zde koupíte svítící kolečka do kolečkových bruslí.

Kolečka do mokra

Speciální kolečka, která jsou tvořena směsí lépe přilnavou i na mokrém povrchu a lze je tedy využít i do deště. Kolečka Powwerslide Torrent Rain vhodná i na mokrý povrch. Odolná nereznoucí ložiska do mokra.

Závěrem

Kolečka v in-line bruslích tvoří podstatný zážitek z jízdy. Tak zásadní, že je jim přičítáno až 80 % ovlivnění jízdy. Jistě tak stojí alespoň za zvážení dát kvalitním kolečkům šanci. Zde více jak jinde platí, že kdo nevyzkoušel neví o co přichází, ale přichází o hodně.

P.S.: Ošidit kolečka je ta nejsnazší cesta jak udělat levné brusle, které jsou dostupné většině lidí. Proto v těch levných najdete kolečka opravdu špatná. V kvalitních bruslích pak většinou najdete kolečka, která jsou střední/ lepší střední kvality a uzpůsobená komfortní jízdě. U prémiových modelů a promodelů pak bývají velmi kvalitní kola. Nicméně prostor pro zlepšení jízdních vlastností je prakticky vždy, sada těch nejlepších závodních kol totiž může stát obdobně jako samotná bota brusle.

U nás vždy najdete kolečka se skvělým poměrem cena vs. výkon jak pro začínající tak i pro pokročilé jezdce + i ta nejlepší kolečka do inline bruslí pro fitness, freeskate i aggressive. Všechna Vám spolehlivě přinesou novou radost z bruslení a citelně vylepší Vaše stávající brusle.

Užijte si kvalitní kolečka do kolečkových inline bruslí i Vy - podívejte se na naši nabídku

 

Návrhy dalších článků:

Jak správně pečovat o kolečkové brusle

Servis koleček a jejich otáčení

Jak vybrat náhradní kolečka do bruslí

Výběr ložisek do kolečkových bruslí

Zpět na přehled všech článků.

 

FAQ Kolečka - Otázky a odpovědi

Jakou velikost koleček do inline kolečkových bruslí vybrat?

Pro koupi koleček do stávajících bruslí jste limitováni maximální možnou velikostí koleček vašeho rámu. Tato velikost bývá udávána na rámu v mm, případně je možné dočíst se velikost na stávajících kolečkách. Pro výběr prvních koleček, nebo koleček do nového rámu (šroubovaný-vyměnitelný) můžete zvolit ze široké škály průměrů koleček na trhu. Těmi nejobvyklejší jsou 60 mm, 80 mm, 84 mm, 90 mm, 100 mm, 110 mm a 125 mm. Velikost koleček se měří a udává v milimetrech (mm).

55 mm – 72 mm využijete pro aggressive brusle, jako kolečka do skateparku a na street. V aggressive se také můžete setkat s kolečky od 45 mm (anti-rocker/grind) pro snazší skluz triků.

76 mm – 90 mm mají brusle dětské, nebo čtyřkolečkové urban / freeskate pokud si užíváte triky, skákání nebo slidy. Čtyři 80/84 mm kolečka jsou také používány u fitness bruslí pro začátečníky a rekreační bruslaře. Pokročilý, nebo Ti s větší nohou, pak ocení kolečka 4 x 90 mm.

100 mm – 125 mm tato největší kolečka jsou používaná v Triskate napříč všemi bruslařskými odvětvími - urban, freeskate, fitness a závodní (ve variantě i čtyř kol).

Proč se kolečka v rámu neotáčí?

Pokud se kolečka netočí až po dotažení rámu může se jednat o příliš úzký vnitřní spacer (osičku), obvykle stačí vložit delší spacer. Ujistěte se však, že není příliš dlouhý a nedochází k vycvakávání protilehlého ložiska. Precizní sadu spacerů najdete zde.

Některé rámy používají distanční vložky. Ujistěte se, že žádná nechybí, či není výrazně ošoupaná - rám pak tlačí na ložiska příliš a zamezuje tak otáčení koleček.

Pokud se kolečka stále neotáčí, zkontrolujte, zda jsou v pořádku ložiska. Jsou čistá, tichá a dobře se otáčí. Ložiska je možné vyčistit, případně jednodušeji vyměnit.

Tip: I ložiska, o která se dobře staráte mají určitou životnost a kuličky uvnitř se časem mírně opotřebovávají/deformují. Proto je často vhodnější a snazší koupit novou sadu, než jim dát veškerou péči a čas nutný k vyčištění, namazání a zjistit, že výkon stejně není takový jaký jste očekávali. Ložiska seženete zde.

Jaké parametry mají kolečka?

Kolečka jsou jednou z nejdůležitějších součástek, která výrazně ovlivňuje jízdní vlastnosti a může razantně ovlivnit Váš zážitek na bruslích. Nejdůležitější parametry:

Průměr - koleček se pohybuje od 42 do 150 mm. Když vybíráte velikost koleček ujistěte se, že je vhodná pro Váš rám.

Profil - tvarů koleček je celá řada a vhodně zvolený profil Vám může pomoci získat více stability (plochá), nebo naopak rychlosti (špičatá).

Tvrdost - kolečka mohou být měkká a komfortní nebo tvrdá a rychlá. Tvrdost se nejčastěji značí číslem a písmenem A. Nejměkčí se většinou využívají pro hokej v halách 75A, měkké 83A u rekreačních fitness bruslích a u freeskate bruslí se můžete setkat s tvrdými kolečky 88A. Nejtvrdší jsou aggressive grind kola 110A. 

Jaký vliv má tvrdost koleček na jízdu?

Měkčí kolečko lépe tlumí vibrace způsobené nerovným povrchem, jízda je pohodlnější, zatímco tvrdší kolečko je rychlejší. Měkčí kolečko se opotřebovává rychleji než tvrdé. Měkčí kolečko je více přilnavé, tvrdá kola více kloužou - tedy jsou vhodnější pro slajdy. 

Jakou tvrdost koleček koupit?

Běžná tvrdost používaná pro kolečkové inline brusle je 82A (měkké, komfortní, stabilnější) až 90A (rychlejší, klouzavější). Je tedy důležité uvědomit si, jak kolečka budu používat a jaké vlastnosti od nich chci. Pro rekreační fitness jízdu většinou využijeme pohodlí měkkých koleček, které tlumí vibrace, ale jsou pomalejší. Měkká kola nejspíš budete volit i pro hubnutí (více vydané energie). Pro freeskate a výkonnostní fitness se obvykle tvrdosti koleček pohybují mezi 85A a 90A. Výhody obou tvrdostí pak spojují dvouvrstvá kolečka.

Dají se na brusle jedné značky montovat kolečka jiného výrobce?

Ano, není problém na brusle jednoho výrobce namontovat kolečka výrobce jiného (např. Powerslide, Fila, či Tempish osadit kolečky K2). Nicméně menší výběr druhů náhradních koleček od specifické bruslařské značky vychází z toho, že je mnoho kvalitních výrobců koleček. Ti se specializují přímo na kolečka a mají široký výběr tvrdostí, průměrů a často kvalitnější směsi, než bývá v základu nové brusle. Tedy značkovými kolečky vždy zvednete kvalitu jízdy. Podívat se můžete na značky Undercover, Gyro, Powerslide (svítící, nebo dvouvrstvá kolečka za skvělou cenu). V tomto článku se dočtete vše důležité o průměrech, tvrdosti a hlavně kvalitě směsi koleček do inline bruslí.

Jaké jsou rozdíly mezi velikostmi koleček do bruslí? Srovnání malé /velké kolečko.

Menší kolečka rychleji zrychlí, ale velká kola lépe udrží rychlost. Menší kolečka jsou stabilnější, ale velká lépe překonávají nerovnosti. Menší kola mohou být obratnější a je snazší s nimi zatáčet.

Proč jsou některá kolečka dražší než jiná?

Cena koleček je stejně široká jako jejich kvalita. Nejlevnější kolečka do inline bruslí, které seženete v řetězcích mají nejobyčejnější složení uretanu. Při jejich použití rychle vznikají ve směsi praskliny, které kolečko výrazně zpomalují a ničí. Kvalita složení směsi má tak velký vliv na výslednou cenu a kvalitu kolečka. Nabízí však jízdný vlastnosti, odolnost i zážitky, které levnější kola nikdy nenabídnou. Kvalitní kolečka koupíte ve specializovaných obchodech a poznáte je nejen podle značky, ale i podle ceny. Jedna z nejlepších továren na výrobu koleček je v USA a vyrábí například kola MATTER a UNDERCOVER. Dalšími kolečky, která budou dražší než jiná, jsou kolečka dvouvrstvá, která využívají více technologií a vnitřní i venkovní směs je ta nejlepší možná - dvouvrstvá kolečka.

 

U nás si na výběru kvalitních koleček dáváme doopravdy záležet a tak u nás najdete jen ty, za jejichž kvalitou si stojíme. Pokud si nevíte s výběrem koleček rady, obraťte se na nás a najdeme tu nejlepší variantu koleček pro Vás. Stavit se můžete osobně v kamenné prodejně na Kamenické 13, Praha 7, nebo nás kontaktovat on-line.

Kvalitní kolečka do inline kolečkových bruslí najdete i zde.



#kolecka #inline #skates #powerslide #K2skates #koleckovebrusle #fitness #freeskates #aggressiveinline #kvalita