Jak vybrat kolečka do inline bruslí?

Vaše stará kolečka jsou sjetá a plánujete nákup nových koleček do svých stávajících bruslí, nebo hledáte jakou velikost koleček vybrat u bruslí nových? V obou dvou případech se zde dozvíte vše důležité o výběru koleček do kolečkových inline bruslí - aneb kolečka do kolečkových bruslí a vše o nich.

Jak vybrat inline kolečka do stávajícího rámu

Pokud již brusle máte, Váš výběr koleček do bruslí  je limitován maximální možnou velikostí, kterou dovoluje rám (frame) brusle. Velikost je udávána v mm a toto číslo často najdete napsané na rámu. Do rámu lze vždy dát kolečka menší, než doporučená, v tom případě však nevyužíváte plný potenciál rámu a máte horší jízdní vlastnosti.
 
Tip: Pokud máte šroubovaný rám - například Trinity, lze rámy a spolu s tím i velikost koleček jednoduše měnit. Čím pevnější bota, tím více možností. (U nejpevnějších bot Next, Zoom, HC Evo … se pohybujeme od ledního nože až po všechny možné velikosti koleček (SUV 150 mm) a délky rámů (více o rámech zde). 
 Značení maximální velikosti koleček

Jak vybrat kolečka v rámci nových bruslí

Pokud ještě brusle nemáte je nutné výběr rozhodnout podle Vašich dosavadních bruslařských zkušeností a hlavně účelu, ke kterému chcete brusle používat. 

Je dobré mít také na paměti, že kolečka lze snadno vyměnit, padnoucí bota má tedy při výběru nových bruslí prioritu, přesto je dobré mít na paměti následující vlastnosti koleček a jejich využití.

 

Velikost koleček

S nejmenší velikostí koleček se setkáte u aggressive inline bruslí, jsou to brusle určené do skateparku a na zdolávání městských překážek. Velikost koleček začíná na 55 mm, pokud pomineme tvrdá grind kola (kolem 45 mm), která vlastně neslouží pro kontakt se zemí, ale překážkou. I u aggressive bruslí dochází k zvětšování koleček s cílem zrychlení. Největšími koly, kde se ještě přirozeně počítá s grindy jsou nyní 80 mm kola na USD Aeon 80, které řadíme pod Powerblading.

Nejobvyklejší brusle jsou stále fitness brusle, které mají 4 kolečka obvykle v rozmezí 80–90 mm. Tato velikost koleček bývá vhodná pro začátečníky - v odpovídajícím rámu jsou stabilnější díky nižšímu těžišti. Menší kolečka, 64/70/72/76 mm se dělají obvykle pro dětské brusle, případně je nalezneme ve freeskate bruslích.

Stále poměrně novinkou jsou brusle tříkolečkové (Triskate), které bývají osazeny kolečky ve velikosti 100, 110 či 125 mm. S těmito velikostmi se můžete setkat také u bruslí čtyřkolečkových, které jsou určeny na dlouhé vzdálenosti. Větších koleček se nemusí bát ani většina začátečníků, je však vhodné myslet i na dostatečně pevnou botu, která poskytne noze oporu.

Největšími koly, se kterými se můžete na bruslích setkat jsou nafukovací 150 mm, kterými jsou osazeny SUV brusle, ty jsou i v menší variantě 125 mm.

 

Stabilita

Stabilita se odvíjí především od rámu, pro který jsou kolečka určena, nicméně pocitově o něco stabilnější bývají kvůli přilnavosti kolečka měkčí.

Jinak platí, že čím blíže jsme k zemi, tím stabilnější jsme. Tedy pokud k menším kolům máme odpovídající rám budou menší kola stabilnější než větší. Pozor však na konstrukčně špatně řešené rámy které zbytečně zvyšují těžiště a snižují stabilitu.

Na obrázku vidíme, jak se vzdálenost nohy od země může lišit nejen v závislosti na velikosti koleček a rámu ale i dle konstrukce brusle.

Porovnání konstrukce dvou fitness kolečkových bruslí na kolečkách o průměru 100 mm-3

Rychlost koleček

Měkká kola jsou pomalejší, než kolečka tvrdá. Také platí, že větší kola jsou rychlejší, než kola malá - porovnáme-li stejný počet koleček.  Tvrdost koleček se značí dvojčíslím a písmenem A (případně F) do 83A můžeme považovat kolečka za měkčí, vyšší čísla pak za tvrdší.

Tip: U Triskate je rozložení váhy do tří bodů koleček, oproti čtyřem a tak porovnáme-li stejná kolečka ve čtyřkolečkovém rámu a v tříkolečkovém budou brusle se třemi kolečky pomalejší. (Obvykle však u Triskate volíme větší kolečka, která bychom ve čtyřkolečkové variantě nevolili kvůli celkové délce rámu.)

Kvalita

Kvalita koleček se odráží v jejich ceně, u koleček tak skutečně platí, že čím je vyšší cena, tím je vyšší kvalita kolečka. Mezi nejlepší kolečka patří kolečka dvouvrstvá.

Značka

U koleček se nemusíte omezovat na značku danou Vašimi bruslemi. Právě naopak! V základu většiny bruslí jsou průměrná kolečka a jejich výměnou za kvalitnější - často značka zabývající se pouze kolečky - získáte zcela nový požitek z jízdy. Do bruslí K2 tak můžete použít například kolečka značky Undercover.

Tip: Věděli jste že kolečka ovlivňují kvalitu jízdy výrazně více než ložiska?

 

Zpět na přehled všech článků.